ورود و ثبت نام

ارزش بازار در مقابل ارزش دفتری

ارزش بازار بر اساس قیمت فعلی در بازار تعیین می‌شود، در حالی که ارزش دفتری بر اساس اطلاعات حسابداری و سوابق رسمی ثبت شده است.
ارزش بازار در مقابل ارزش دفتری

ارزش بازار در مقابل ارزش دفتری

در حسابداری، ارزش بازار و ارزش دفتری دو مفهوم مهم هستند.

ارزش بازار

ارزش بازار به معنای ارزش یک دارایی یا بدهی است که بر اساس قیمت فعلی آن در بازار تعیین می‌شود. به عبارت دیگر، ارزش بازار نشان دهنده مقداری است که افراد حاضرند برای خرید یا فروش یک دارایی یا بدهی در بازار پرداخت کنند. این ارزش ممکن است با ارزش دفتری متفاوت باشد، زیرا ارزش دفتری بر اساس قیمتی است که در سوابق حسابداری یا دفتر رسمی ثبت شده است.

برخلاف ارزش دفتری با ثبات تر که به ندرت تعدیل می شود، ارزش بازار بسیار پویا است. به عنوان مثال، ارزش بازار یک شرکت سهامی عام ممکن است در هر ثانیه به دلیل نوسانات قیمت سهام آن نوسان داشته باشد.

ارزش بازار را می توان به راحتی برای دارایی های با نقدشوندگی بالا مانند اوراق بهادار یا معاملات آتی تعیین کرد. دارایی های مالی عموماً در صرافی های متمرکز معامله می شوند و قیمت آنها به راحتی قابل کشف است.

ارزش دفتری

ارزش دفتری به معنای ارزش یک دارایی یا بدهی است که بر اساس قوانین و استانداردهای حسابداری تعیین می‌شود. این ارزش بر اساس اطلاعات مالی و معاملاتی که در دفتر رسمی یا سوابق حسابداری ثبت شده است، محاسبه می‌شود. ارزش دفتری ممکن است با ارزش بازار متفاوت باشد، زیرا ممکن است قیمت فعلی در بازار تغییر کند ولی اطلاعات حسابداری ثابت باقی بماند.

ارزش دفتری (همچنین به عنوان ارزش دفتری یا ارزش خالص دارایی شناخته می شود) ارزش دارایی است که در ترازنامه شرکت ثبت می شود. در اصل، ارزش دفتری به عنوان هزینه اصلی پرداخت شده برای تحصیل دارایی، تعدیل شده برای هر گونه استهلاک، استهلاک یا کاهش ارزش قابل انتساب به دارایی تعیین می شود.

از اصول اولیه حسابداری، می‌توان دریافت که ارزش دفتری به تعیین ارزش حقوق صاحبان سهام شرکت کمک می‌کند. از این نظر، ما در مورد ارزش حقوق صاحبان سهام صحبت می کنیم که سهامداران در صورت انحلال شرکت باید دریافت کنند.

به عنوان مثال، یکی از کاربردهای کلیدی تفاوت بین ارزش دفتري دارایی و ارزش بازار، ارزیابی شرکت است. اگر ارزش دفتري شرکت از ارزش بازار آن بیشتر شود، می تواند نشان دهنده از دست دادن اعتماد سرمایه گذاران به شرکت باشد. این می تواند نتیجه مشکلات تجاری شرکت، شرایط بد اقتصادی یا صرفاً سرمایه گذاران باشد که به اشتباه شرکت را کم ارزش می دانند. از طرف دیگر، اگر ارزش بازار شرکت از ارزش دفتري آن بیشتر شود، این نشان دهنده اعتقاد سرمایه گذاران به پتانسیل رشد آن است.

اگر شرکتی در گذشته دارایی را خریداری کرده باشد که ارزش آن به طور قابل توجهی افزایش یافته است، ممکن است تفاوت قابل توجهی بین ارزش بازار و ارزش دفتری ایجاد شود.

شباهت ها و تفاوت های کلیدی ارزش بازار و ارزش دفتري

ارزش بازار در مقابل ارزش دفتري را مورد بحث قرار می دهیم و شباهت ها و تفاوت های کلیدی بین آنها را مشخص می کنیم. ارزش بازار و ارزش دفتري مفاهیم اساسی در حسابداری و مالی هستند. آنها جنبه های مختلفی از ارزش یک دارایی را نشان می دهند.

یکی از تفاوت های اساسی بین ارزش بازار و ارزش دفتري در حسابداری، این است که ارزش بازار به مقداری از پول که مردم برای خرید یا فروش یک دارایی آماده هستند پرداخت کنند، اشاره دارد. اما ارزش دفتری به مقداری از پول که یک شرکت یا سازمان برای دارایی های خود در نظر گرفته است، اشاره دارد. همچنین، ارزش بازار ممکن است تحت تأثیر عوامل خارجی مانند عرضه و تقاضا و شرایط بازار باشد، در حالی که ارزش دفتري معمولاً بر اساس ارزش دارایی های واقعی شرکت تعیین می شود.

ارزش بازار قیمتی است که در حال حاضر برای یک دارایی در بازار پرداخت یا ارائه می شود. اساساً ارزش بازار یک دارایی بازتاب کمی از ادراک بازار از ارزش دارایی است.

از سوی دیگر، ارزش دفتری مفهومی است مرتبط با ارزش دارایی که توسط یک شرکت در ترازنامه شناسایی می شود. ارزش دفتری معادل هزینه خرید اولیه یک دارایی است که برای هر گونه تغییر بعدی از جمله استهلاک، استهلاک یا کاهش ارزش تعدیل شده است.

نتیجه گیری

تعیین ارزش بازار دارایی های غیر نقدشونده یک فرآیند چالش برانگیز است. فقدان یک شبکه ثابت از خریداران و فروشندگان، و همچنین پیچیدگی برخی از دارایی های اساسی (در مورد املاک یا آثار هنری فکر کنید)، نیاز به یک فرآیند زمان بر برای شناسایی ارزش معقول بازار دارد. از طرفی علاوه بر این، ارزش دفتری اغلب برای تعیین اینکه یک دارایی کمتر یا بیش از حد قیمت گذاری شده است، استفاده می شود. با مقایسه تفاوت بین ارزش دفتري دارایی و ارزش بازار می توان آن را تعیین کرد.
به طور خلاصه، ارزش بازار بر اساس قیمت فعلی در بازار تعیین می‌شود، در حالی که ارزش دفتري بر اساس اطلاعات حسابداری و سوابق رسمی ثبت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *